دوشنبه 03 مهر 1402 برابر با 25 سبتامبر 2023

اوجی در دیدار با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان خبر داد: آمادگی ایران برای سوآپ و صادرات گاز به کشورهای همسایه

شبکه گازی ایران برای آغاز سوآپ گاز از ترکمنستان و نیز افزایش صادرات گاز به این کشور آمادگی دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، جواد اوجی، وزیر نفت در دیدار با گنل سانوسیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان با بیان این مطلب، اظهار داشت: مذاکرات برای سوآپ گاز از ترکمنستان به ارمنستان از خاک ایران آغاز شده و به‌زودی با توجه به ظرفیت بالای شبکه خطوط لوله گازی کشور، به نتایج خوبی در این زمینه دست خواهیم یافت.

وی با بیان این‌که در مذاکرات خود با طرف ارمنستانی بر آمادگی ایران برای سوآپ گاز از ترکمنستان به این کشور تأکید شد، گفت: در این مذاکرات در زمینه افزایش صادرات گاز، محصولات پتروشیمی و توسعه همه‌جانبه توافق‌های خوبی صورت گرفت.

گفتنی است، هشتم‌ فروردین‌ماه امسال نیز، وزیر نفت در دیدار با مشاور نخست‌وزیر ارمنستان در زمینه تعمیق روابط تهران- ایروان در حوزه انرژی برای بلندمدت مذاکره کردند.

بر اساس این گزارش، نخستین نشست کارگروه انرژی ایران و ارمنستان ۲۶ آبان‌ماه پارسال به‌صورت مجازی برگزار شد؛ در این نشست، نمایندگان شرکت‌های ملی گاز ایران، صنایع پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، توانیر و مدیریت شبکه برق ایران با نمایندگان وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت و نیروگاه ارمنستان درباره مسایل مرتبط با انرژی بحث و مذاکره کردند.

شایان ذکر است، ارمنستان ذخایر هیدروکربنی اندکی دارد و برای تأمین انرژی مورد نیاز خود، به واردات سوخت و یک نیروگاه هسته‌ای که در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شده، وابسته است.

با توجه به اختلاف‌های سیاسی با آذربایجان، ایروان نیازهای انرژی خود را از کشورهای ایران و گرجستان تأمین می‌کند.

پیش از این، منابع ارمنی از موافقت دو کشور برای افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان خبر داده بودند، روسیه اکنون حدود ۸۰ درصد گاز مورد نیاز ارمنستان را تأمین می‌کند.

بنا بر این گزارش، تهران و ایروان سال ۲۰۰۴ میلادی (١٣٨٣) قرارداد تهاتر گاز و برق را برای مدت ۲۰ سال امضا کردند که بر اساس آن، گاز صادراتی ایران به مصرف نیروگاه‌های تولید برق در ارمنستان می‌رسد. ارمنستان از اواسط سال ٢٠٠٩ واردات گاز از ایران را آغاز کرد.

306 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار اسلایدر
کد خبر: 965

آخرین اخبار

اوقات شرعی

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت