سه شنبه 13 خرداد 1399 برابر با 01 جون 2020

وزیر نفت : محورهای اصلی استان سیستان و بلوچستان در بخش گازرسانی فعال است

تمامی محورهای اصلی استان سیستان و بلوچستان برای موضوع گازرسانی فعال است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت در نشست با اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: شبکه‌گذاری در زاهدان و انشعاب‌پذیری در بعضی از نقاط این شهر در حال انجام است؛ هرچند معتقدم انشعاب‌پذیری در این شهر نسبت به شبکه‌گذاری کمی عقب است.

وی در ادامه، به خواسته مردم این استان برای دریافت وام قرض‌الحسنه برای گازکشی منازل و تحقق آن از سوی رئیس‌جمهوری و آغاز پرداخت آن از سوی بانک‌ها اشاره کرد و گفت: هم‌زمان شبکه‌گذاری داخل شهری در چهار، پنج شهر استان سیستان و بلوچستان در حال اجرا و لوله‌گذاری برای رساندن گاز به زابل در حال انجام است، ضمن آن که برای شهر خاش نیز این مساله در حال انجام است.

وزیر نفت با بیان اینکه برای گازرسانی به چابهار - کنارک، سه قرارداد امضا شده است، تصریح کرد: امیدواریم تا پایان این دولت، البته در صورت تأمین ورق، گازرسانی این استان را تکمیل کنیم؛ چراکه تولید ورق عریض در کشور اندک است و ما تقاضا کردیم اجازه واردات را به ما بدهند تا بتوانیم لوله‌سازها را فعال کنیم.

زنگنه در پایان تأکید کرد: کار گازرسانی در بقیه شهرهای این استان همچنان فعال است.

اختلاف ۳۰۰میلیون مترمکعبی مصرف گاز طی دو فصل

زنگنه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ثبت رکورد جدید مصرف گاز در زمستان امسال گفت: اوایل بهمن‌ماه، مصرف روزانه گاز در بخش خانگی از ۶۰۰ میلیون مترمکعب نیز فراتر رفت. قصدم جسارت به مردم نیست، اما مصرف گاز در کشور زیاد است، به‌طوری که میانگین فاصله مصرف بین تابستان و زمستان، حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب اختلاف دارد.

این مقام مسئول با بیان این که متأسفانه آیین‌نامه مبحث ۱۹ در ساختمان‌ها تقریباً به درستی اجرا نمی‌شود و طرح‌هایی مانند تنظیم موتورخانه‌ها آن‌طور که باید پاسخگو نبوده، یادآور شد: هرچند، پیگیری آن با جدیت ادامه دارد، اما در مجموع، به‌طور معمول در مدیریت کارهای چندانضباطی در کشور دچار مشکل می‌شویم!

۲میلیارد دلار؛ طلب گازی از عراق

وی همچنین در خصوص کاهش یا عدم کاهش صادرات گاز با توجه به شرایط کنونی، گفت: به این دلیل که جریمه نشویم، صادرات طبق برنامه ادامه دارد.

وزیر نفت درباره طلب گازی ایران از عراق در زمینه صادرات گاز نیز، اظهار داشت: حدود ۲ میلیارد دلار از عراق، طلب گازی داریم که گویا به‌تازگی برای پرداخت آن حساب‌هایی باز شده است.

زنگنه درباره تغییر قیمت گاز در سال آینده نیز عنوان کرد: در بودجه سال ۹۹، هیچ تغییری در قیمت گاز دیده نشده و دولت در این زمینه پیشنهادی نداده است.

72 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 478

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت