پنج شنبه 15 خرداد 1399 برابر با 04 جون 2020

با شركت در كارگاه آموزشي، بانوان شاغل منطقه 8 عمليات انتقال گاز با توانمندي فردي و اجتماعي آشنا شدند

بمنظور ارتقاء دانش و معلومات موارد مربوط به توانمند سازي فردي و اجتماعي، يك دوره آموزشي با حضور بانوان شاغل منطقه 8 عمليات انتقال گاز در تبريز برگزار گرديد. به گزارش روابط عمومي منطقه 8 عمليات انتقال گاز، دراين دوره آموزشي، پيمان رنجبر، مدرس اين دوره، اطلاعات مبسوطي دررابطه با راه هاي توسعه سلامت و بهداشت رواني بانوان و همچنين گام هاي مهم توانمند سازي و ... را مطرح و در جمع فراگيران مورد بحث و تبادل نظرقرار داد.

رنجبر گفت: توانمند سازي فردي شامل افزايش اعتماد به نفس و توانايي تعيين اهداف واقع بينانه و تحقق بخشيدن به توانايي هاي بالقوه تان است، هر شخصي داراي نقاط قوت و ضعف و همچنين طيف وسيعي از مهارتهايي است كه هر روزه در موقعيت هاي مختلف از آنها استفاده مي كند، اما اغلب بسياري از مردم نسبت به توانايي هاي واقعي خود بي اطلاع مانده و يا ارزشي براي آن قائل نيستند.

مدرس اين دوره با اشاره به اينكه اولين توانمندي فرد، مديريت خود است، افزود: كسي كه براي توانمندي خود تلاش مي كند، قادر است با اتخاذ تصميمات مثبت و تعيين اهدافش، كنترل زندگي خود را به دست بگيرد؛ توسعه خودآگاهي كه به معناي درك نقاط ضعف و قوت و داشتن دانش كافي از محدوديت هاي فردي خودمان است، كليدي براي توانمند سازي فردي است.

وي مطالعه كتابهاي مفيد، ديدن فيلم هاي خوب، تجربه، شركت در كلاس هاي آموزشي، مشورت كردن با افراد متخصص، سفر كردن، دوستان و همنشينان عاقل و توانمند و همچنين خواندن هندسه را راههاي تقويت عقل دانست.

رنجبر با تاكيد بر ضرورت آموزش مهارت هاي زندگي و توانمند سازي به عنوان روش ها و مهارت هاي اصلي و ضروري براي يك زندگي سالم و سازنده؛ اين توانايي ها ما را قادر مي سازد كه نقش مناسب خود را در جامعه به خوبي ايفا كنيم و با خواسته ها، انتظارات، مسائل و مشكلات روزانه به ويژه در رابطه خود با ديگران به شكل موثري روبه رو شويم .

وي با بيان اينكه مهارت خود آگاهي، توانايي شناخت و آگاهي از خصوصيات، نقاط ضعف و قوت، خواسته ها، ترس ها و انزجارهاست ابراز داشت:  خود شناسي، همدلي، حل مسئله، تصميم گيري، برقراري رابطه موثر با ديگران، تفكر انتقادي و تفكر خلاق، كنترل استرس، مدیریت هيجان ها و ارتباط بین فردی را مي توان از جمله انواع مهارتهاي زندگي برشمرد.

رنجبر به ويژگي هاي افراد خودآگاه اشاره كرد و گفت: ارزش قائل شدن براي خود، برخورداري از روحيه انتقاد پذيري، آگاهي كامل نسبت به ارزش ها و اعتقاداتشان، داشتن احساس خشنودي و رضايت خاطر زياد، نشان دادن مقاومت بيشتر در مقابل فشار و ضربه هاي رواني و اجتماعي، عدم سرزنش يا تحقير ديگران، برخورد محترمانه با ديگران، داشتن روحيه مثبت انديش، داشتن روحيه همكاري و مشاركت بالا و استقبال از مشورت با ديگران و افراد صاحب نظر؛ از جمله اين خصوصيات است.

در اين كارگاه آموزشي كه به مدت دو روز بطول انجاميد، شركت كنندگان با مفهوم توانمند سازي، مهمترين چالش ها و موانع توانمند سازي، مديريت نهاد خانواده و تربيت نسل و ايجاد اعتماد به نفس، آگاهي يافته و ديدگاههاي خود را در قالب پرسش و پاسخ مطرح نمودند.

140 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 465

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت